Kilka lat temu podjęłam wyzwanie szefa działu połączonego z dwóch innych w dotychczasowej strukturze organizacyjnej. Miałam wówczas wiele obaw, zarówno na poziomie zarządzania ludźmi (np. budowanie autorytetu szefa z zewnątrz zespołu), organizacji (np. optymalizacja zadań operacyjnych w nowych procesach) czy budowania wizerunku i roli HR w oddziale.
Nie będę dzisiaj opowiadać o tym jak poradziłam sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami, ale opowiem Wam jak FRIS pomógł mi stworzyć zespół, który 2 lata później otrzymał nagrodę dla najlepszego działu HR w mojej firmie.
Czym jest FRIS?
To polskie badanie psychometryczne, które bada style Myślenia i Działania. FRIS rozróżnia 4 Style Myślenia, takie jak Zawodnik, Partner, Wizjoner i Badacz. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim sposobem reagowania na nowe informacje, stylem komunikacji, czy podejmowaniem decyzji. Krótka charakterystyka poniżej:
O ile spontaniczny sposób reagowania i podejmowania decyzji wynika głównie ze Stylu Myślenia, o tyle na bardziej długoterminowe działanie wpływają również: doświadczenia, wartości, zwyczaje oraz otoczenie (np. znajomi, praca). I to wszystko uwzględnia diagnozowany przez FRIS Styl Działania. Istnieje 14 Stylów Działania. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, w odróżnieniu od Stylu Myślenia, Styl Działania może ewoluować w czasie. Styl Działania opisuje jaki mamy sposób osiągania celów, jakie strategie działania wybieramy i jaką przy tym przyjmujemy postawę.
Jak wyglądało badanie zespołu?
Każdy z uczestników, łącznie z liderem, otrzymał od Certyfikowanej Trenerki FRIS link do kwestionariusza. Podczas warsztatów zespołowych odkryłyśmy z moim teamem jak myślimy i działamy. Podczas kilkugodzinnego warsztatu, FRIS dał odpowiedzi na pytania co jest dla nas ważne w pracy zespołowej, dlaczego reagujemy w taki a nie inny sposób, jak komunikujemy się z innymi czy na jakich etapach procesu mamy najwięcej mocnych stron jako zespół. Ja jako szef otrzymałam wskazówki do rekrutacji kolejnych osób w zespole. Po warsztacie każda z osób otrzymała raport indywidualny ze szczegółowym opisem Stylu Myślenia i Działania oraz wskazówkami odnośnie komunikacji z innymi Stylami. Ja jako szef otrzymałam raport zespołowy, do którego wielokrotnie sięgałam podejmując decyzje o podziale zadań w zespole, rekrutacji, czy w sytuacjach konfliktowych.
Co zyskaliśmy jako zespół?
Korzyści jakie zauważyłam na poziomie zespołu, to przede wszystkim docenienie różnić między osobami w zespole i czerpanie w codziennej pracy z efektu synergii. Kiedy trzeba podjąć szybko decyzję, pomocne może być spojrzenie Zawodnika, a kiedy jest na tapecie projekt, który wymaga dogłębnej analizy na wagę złota jest pomoc Badacza. Do burz zespołowych zapraszamy Wizjonerów, którzy w ekspresowym tempie są w stanie wymyślić nowe pomysły, a jeśli chodzi o codzienną atmosferę pracy i zadbanie i ducha zespołu, doskonale sprawdzają się Partnerzy. I to nie jest tak, że Styl Myślenia czy Działania ogranicza role czy zadania w jakich mogą działać poszczególne osoby. Znajomość Stylów Myślenia i Działania sprawia, że w role i zadaniach możemy pracować jeszcze efektywniej, bazując na tym co w nas najlepsze. Efekt? Większe zaangażowanie w wykonywaną pracę, więcej pomysłów, sprawę wdrażanie usprawnień, większa satysfakcja z pracy.
To tylko jedno z zastosowań FRIS w pracy zespołowej. Jeśli masz inne wyzwania i chcesz wykorzystać do tego profesjonalne i popularne narzędzia psychometryczne, aby zwiększyć efektywność zespół, zapraszam do kontaktu. Jestem Certyfikowaną Trenerką i Partnerką FRIS.